۱۳۸۹ اردیبهشت ۱۲, یکشنبه

بهمن‌بیگی به ابدیت کوچ کرد

توی این روزهای بد که هر روز خبر فوت هنرمندی را می شنویم، خبر مرگ محمد بهمن بیگی پایه گذار آموزش عشایر و نویسنده کتابهای زیبای در مورد زندگی عشایر، بازهم من را غافلگیر کرد. برای منی که جزو عشایر نبودم، بهمن بیگی تنها نویسنده کتابهای «ایل من، بخارای من» و «اگر قره قاچ نبود» بود. کتابهای که حال وهوای آزاد کوهستان و زیباییهای زندگی عشایری و شادی و شوخی مردم آزاده عشایر را به کتابخانه کوچک من آورد. کتابهای که عاشقانه دوستشان داشتم و دلم می خواستم روزی دست نویسنده شان را بفشارم و از او تشکر کنم. اما مسلماً برای مردم عشایر کشورمان بهمن بیگی ارزشی فراتر از این دارد. اگر امروزه معلمهای مدارس عشایر با هزاران تنگنا و مشکل به تدریس مشغول هستند، همين اندک را هم از کار مردانی بزرگ چون بهمن بیگی داریم. مردی که از جنس خودشان بود، مشکلاتشان را می دانست و ارزشهایشان را دوست داشت و بالاتر از همه به آنها عشق می ورزید. یادش برای ابد گرامی باد.

برای مطالعه زندگینامه اين بزرگمرد عاشق می توانید به اینجا مراجعه کنید.

پ.ن:
امروزه، مسئولان شهر نشین، که همه چیز را از دید زندگی ماشینی خودشان می بینند، زندگی عشایر پر از مشکلات و فقر و سختی است و همه شايد از روی حسن نیت سعی می کنند با یکجا نشینی آنها، سعی در ارائه خدمات به ایشان بکنند. سیاستی که از دوره قاجار تا بحال در حال تحمیل آن به عشایر هستیم. اما به نظر من اين روش درستی نیست. اگر این مردمان را دوست داریم بايد با آنها همگام بشویم، بايد در دلشان باشیم تا بتوانيم بفهمیمشان و باید حتماً در تصمیم گیریها از خودشان نظر بگیریم.
یکی از مواردی که به نظرم شاید ضمن کمک مالی به عشایر باعث آشنا شدن مردم با زندگی آنها و همچنين صنعت گردشگری می شود، ايجاد تورهای چند روزه زندگی با عشایر است که خوشبختانه هر چند به صورت خیلی محدود اما در بعضی از استانها در حال اجرا است. امیدوارم اين گام کوچک اما رو به جلو باعث شناخت بیشتر این فرهنگ و جلوگیری از نابودی آن بشود.

6 نظرات:

اخوین گفت...

لطفن برای تهیه اصل مانیفست سوررئالیسم راهنمایی فرمایید.سپاس

اخوین گفت...

لطفن برای تهیه اصل مانیفست سوررئالیسم راهنمایی فرمایید.سپاس

ویروس گفت...

رشکم از پیرهن آید که در آغوش تو خسبد
زهرم از غلیه آید که بر اندام تو ساید
سعدی

ناشناس گفت...

www.bookshopnews.com
پایگاه اطلاع رسانی و نقد کتاب معاصر

ناشناس گفت...

من شهبازم مدیر سایت کارا کتابwww.karaketab.com
خوشحالم که به سایت شما سر زدم.پیشنهاد تبادل لینک دارم که شما لطف می کنید و وب لاگ من رو با نام فروشگاه کتاب به آدرس
www.bookcity098.blogfa.com
لینک نمایید و به من اطللاع دهید تا به جبران آن شما رو سریع لینک کنم منتظر شما هستم دوست خوبم

ناشناس گفت...

در ضمن دوستان کتاب خوان سایت کارا کتاب اولین سایت تخصص کتاب و مجلات قدیمی و نایاب در ایران
www.karaketab.com
www.bookcity098.blogfa.com
لطفا به این سایت سر زده و در سایت یا وب لاگ خ.د با لینک نمودن یا معرفی حمایت کنید